| Combustibil | Lemn |
| Clasa de eficiența | A |
| Index de eficiența energetică (EEI) | 101 |
| Eficiența energetică sezonieră de încălzire (ηs) | 67 % |
| Putere | 12,4 kW |
Putere termică de încălzire din manta de apă |
|
| – nominală | - |
| – maximală | - |
| Volum manta de apă | - |
| Presiune maxima de lucru | - |
| Temperatura gazelor de ardere | 281 °C |
| Randament | 76,2 % |
Emisii la arderea lemnelor uscate cu umiditate ≤20%: |
|
| CO (la 13% O2) | 1244 mg/Nm3 |
| PM (la 13% O2) | 22 mg/Nm3 |
| NOx (la 13% O2) | 73 mg/Nm3 |
| OGC (la 13% O2) | 10 mg/Nm3 |
| Debit masic a gazelor de evacuare | 10,1 g/s |
| Tiraj minim a coșului de fum | 13,1 Pa |
| Diametru evacuare | 130 Ø, mm |
| Consum de combustibil | 3,9 kg/h |
| Dimensiune recorduri apa | - |
| Dimensiuni, L x A x I | 590 x 440 x 810 mm |
| Dimensiune camera de ardere, L x A x I | 522 x 348 x 343 mm |
| Dimensiune cuptor, L x A x I | - |
| Greutate | 94 kg |
| Suprafata incalzita | 55-76 mp |
| Volum incalzit | 138-191 mc |
Soba pe lemne,Prity K13 D, metalică, 3,9 kg/h, 590 x 440 x 800
Descriere
Este echipată cu:
-
Geam termorezistent: 300x180x5 mm
-
Cameră de ardere: 410x365x400 mm
-
Deschidere focar: 300×195 mm
-
Compatibilă cu lemne de până la 36 cm lungime
Dispune de clapetă pentru controlul admisiei primare, amplasată pe cenușar, iar admisa de aer secundară este reglată automat prin deschiderile din ușa camerei de ardere.
Acest produs poate încălzi 191 m³ de aer la o casă izolată sau 138 m³ de aer la o casă neizolată, 76 m2 la o casă izolată cu înălțime de 2,5 m sau 55 m2 la o casă neizolată cu înălțime de 2,5 m.
Dimensiunea camerei de ardere este de 522 x 348 x 343 mm, se poate alimenta cu lemne având lungimea maximă de 40 cm.
Pentru a obține un consum cât mai scăzut de combustibil produsul este dotat cu trei regulatoare de control a admisiei. Regulatorul de control a admisiei primare este poziționat pe partea inferioară a ușii, admisia de aer secundar se reglează cu ajutorul regulatorului de tiraj aflat în partea superioară a ușii, iar admisia terțiară se regleaza cu regulatorul pozitionat sub ușii.
Clapeta de tiraj a gazelor de evacuare oferă posibilitatea de reglare, stabilizare și a tirajului excesiv în coșul de fum.
Randamentul este de 76,2%.
Specificatii tehnice:
Ce spun clientii
Produse recomandate
Descriere brand
30 de ani
Creăm confort și căldură din abundență în casa voastră.
Marca Prity deja cunoscută de 30 de ani cu fabricarea specială a sobelor de interior, mașini de gătit, focare de șeminee și centrale pe combustibil solid, accesori și altele care sunt oferite în toată Europa.
Va oferim întreaga gamă certificată cu ISO 14001:2015 de produse ale fabricii Prity cu care dorim să introducem în casa voastră confort și căldură din abundență.
Indiferent de designul pe care îl urmăriți, modelul se va potrivi foarte bine în proiectul și designul vostru deoarece va ieși în evidență calitatea excelentă, eficiența ridicată, fiabilitatea și durată îndelungată.
Calitatea produselor de încălzire marca Prity este dobândită prin practicarea și experiența de lungă durată . Fabrica este înfințată încă din anul 1995, de atunci aceasta își dezvoltă activitate,s-a specializat în fabricarea sobelor de interior, mașinilor de gătit, focarelor de șemineu, termofocarelor și centralelor pe combustibil solid, accesori și altele, atunci când sunt folosite materiale de calitate și de lungă durată. Ca urmare a acestor ani de experiență și analizele efectuate în laboratoarele fabrici “Prity 95 Ltd” au fost obținute caracteristici optime și eficiență de 60-80% pentru toate produsele, șeminele, termoșeminele, mașinilor de gătit, sobelor și a centralelor. Produsele sunt cu o durată îndelungată de viață între 10- 15 ani, atunci când sunt folosite corespunzător. Fiecare produs are certificat european și etichetă europeană pentru eficiență. Fabrica are certificat ISO 14001:2015 pentru toate activitățiile legate de fabricarea produselor care nu sunt electonice, fabricarea cuptoarelor și a arzătoarelor. Nu există analog pe piață conform criteriului calitate-preț.
